Carpe diem

Od DI do Liceum Kreatywności

Od kilku lat trzynastkowe drużyny reprezentują Wrocław i Polskę na Światowych  Olimpiadach  Kreatywności  w USA, od trzech lat zwyciężają – mówi pani Monika Kawarska-Puła. - Sukcesy  naszych drużyn na Światowych Olimpiadach Kreatywności zainteresowały Dyrektora Departamentu Edukacji - Pana Jarosława Delewskiego, a w zeszłym roku także Prezydenta Wrocławia - Pana Rafała Dutkiewicza. Ważnym elementem była kilkuletnia obserwacja drużyn DI i młodzieży z USA oraz amerykańskiego systemu edukacji. Tam uczniowie uczą się kreatywności w szkołach. Tak narodził się pomysł powstania Liceum Kreatywności we Wrocławiu.

Destination Imagination i Liceum Kreatywności to tematy wydania specjalnego jednej z naszych szkolnych gazetek.

Carpe diem nr 15

Łatwy egzamin (?)

Opinie o tegorocznym egzaminie gimnazjalnym są jednoznaczne: poza częścią przyrodniczą nie był to ciężki test. Czy z tym poglądem zgadzają się uczniowie "Trzynastki"? Możecie o tym przeczytać w kolejnym wydaniu "Carpe Diem".

Carpe diem nr 14

Zdolna Pola z klasy 2 K

Polecamy kolejne wydanie szkolnej gazetki "Carpe diem", w której swoje rysunki zamieściła Pola Bogacka z klasy 2 K. Jak się okazuje, wokalistka "Crossa" jest wszechstronnie utalentowana. Pola zapowiedziała stałą współpracę z naszymi szkolnymi wydawnictwami!

Carpe diem nr 13

Sportowy idol gościem "Trzynastki"

Grzegorz Łomacz, reprezentacyjny siatkarz, odwiedził, jak wszyscy wiemy, nasze gimnazjum. Pokłosiem tej wizyty jest rozmowa ze sportowym idolem młodych pokoleń Polaków opublikowana na łamach kolejnego tegorocznego wydania "Carpe diem". Ponadto polecamy teksty poświęcone Dniowi Języków Obcych w Gimnazjum nr 13 oraz sondę nt. wrażeń trzecioklasistów po egzaminie próbnym.

Carpe diem nr 12

"Trzynastka" i Maraton Wrocław

Silna ekipa naszej szkoły pracowała w trakcie kolejnej edycji cieszącego się coraz większym powodzeniem Maratonu Wrocław. Relacja z tego wydarzenia zdominowała szpalty pierwszego w tym roku szkolnym wydania "Carpe diem".

Carpe diem nr 10

Epoka klonów

Żyjemy w XXI, w czasie Ipfone’ów, Ipad’ów, tabletów, smartfonów i innych elektronicznych wynalazków. Czy początek wieku jest też początkiem epoki klonów? Odpowiedzi szukali nasi szkolni dziennikarze. Ponadto w najnowszym "Carpe diem" publikujemy m. in. teksty o Charlesie Bukowskim, o placebo i testowaniu leków na zwierzętach.

Carpe diem nr 9

Kto pisze wiersze? My... Kto zdobywa nagrody? My...

Uczennice naszej szkoły: Monika Zborowska (3 D), Katarzyna Karpińska (3 E) i Natalia Koćwin (2 B) zaszalały w tegorocznej edycji konkursu "Młody poeta Dolnego Śląska" zorganizowanej przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną. O finałowej uroczystości rozdania laurów naszym młodym poetkom Magda Załóg pisze w najnowszym wydaniu "Carpe diem". Polecamy ponadto wartościowy tekst Olgi Kozieł pt. "Zapomniane powstanie" poświęcony gehennie mieszkańców warszawskiego getta.

Carpe diem nr 8

Ze "Skalnikiem" na szlaku

Szkolne koło turystyczne "Skalnik" nie zwalnia tempa i co kilka tygodni wędruje drogami i bezdrożami naszego pięknego regionu - polecamy tekst po jednej z takich wypraw. Ponadto zachęcamy do przeczytania tekstu Natalii Koćwin pt. "Nadludzka" (3. miejsce w dolnośląskim konkursie na najlepsze opowiadania fantasy) oraz dość tajemnicze publikacje w stylu "Biały krawat na czarnym tle".

Carpe diem nr 7

Tłuściutkie "Carpe diem"

Prawie 40 stron liczy kolejne wydanie "Carpe diem", w którym pierwsze skrzypce gra Olena Banaś, uczennica klasy 3 E potrafiąca zmieniać swój image na tysiąc sposobów według receptury cosplay. Czytelników z pewnością zaciekawi publikacja poświęcona narkotykowi naszych czasów, czyli Facebookowi.

Carpe Diem nr 6

Klasa 1 L, wystąp!

Trzy wywiady z uczennicami klasy 1 L zdominowały szpalty kolejnego wydania "Carpe diem". Tymi dziewczynami są: Julia Cichoszewska, Natalia Martyka i Kasia Ludkiewicz. Na deser proponujemy ciekawą rozmowę z Natalią Kloc z klasy 2 K.

Carpe Diem nr 5