Menu
A+ A A-

Młodzi Obywatele Kultury

MOK-owcy w akcji

Rozmowa z panią Beatą Grabską poświęcona działalności Młodych Obywateli Kultury z Gimnazjum nr 13 wypełniła kolejne wydanie naszej szkolnej gazetki, tym razem jest to "MOK".
Miłej lektury!

MOK nr 5

 

 

 

Młodzi Obywatele Kultury są fantasy!

Polecamy wydanie gazetki "MOK" poświęcone szkolnemu konkursowi fantasy. Zachęcamy do zapoznania się ze zwycięskim opowiadaniem, w którym Ola Krala z klasy 2 B zamienia się w wilkołaka, rekomendujemy przygody najemniczki, którą stworzyła Maja Cichocka z klasy 2 L oraz zapraszamy do Złotej Piramidy Natalii Uklei z klasy 2 E. Ponadto publikujemy opowiadania "Niech żyje król" Justyny Czuchrij z klasy 1 K, "Wybierz mnie, Lane" Mai Florkowskiej z klasy 2 E, "Nadludzką" Natalii Koćwin z klasy 2 B oraz "Żyć, żeby stracić..." Nikoli Wabnic z klasy 2 A.
Miłej lektury!

MOK nr 4

Mały wielki teatr


Uczniowie coraz chętniej wychodzą na przedstawienia Teatru Małego mającego siedzibę w klubie "Firlej" przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Obejrzeliśmy już inscenizacje "Uciech staropolskich" oraz "Antygony", czekamy na kolejne, m. in. na "Pana Tadeusza" i "Świętoszka". Teatrowi Małemu poświęcamy kolejne wydanie "MOK", polecając w pierwszej kolejności rozmowę z dyrektorem teatru, Panem Edwardem Kaliszem.

Miłej lektury!

Młodzi Obywatele Kultury nr 3

"Mag słowa" w "MOK"

Proponujemy dziś lekturę kolejnego wydania "MOK", gazetki wydawanej przez Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej i Departament Edukacji we Wrocławiu. Wydanie zawiera wszystkie informacje związane z 6. edycją ogólnopolskiego konkursu literacko-recytatorsko-plastycznego "Mag słowa" poświęconego życiu i twórczości Tadeusza Różewicza.

Miłej lektury!

Młodzi Obywatele Kultury nr 2

„MOK” na nowy rok

MOK nr 1W miesięczniku Departamentu Edukacji i Gimnazjum nr 13 publikujemy zaległy fotoreportaż poświęcony sukcesowi ASIMO TEAM w trakcie Olimpiady Kreatywności w USA, a także zamieszczamy rozmowę z Edwardem Kaliszem, aktorem Teatru Współczesnego, nauczycielem w LO nr XIV i założycielem Teatru Małego.

Miłej lektury!

Młodzi Obywatele Kultury nr1

Salon Rybowicz

Młodzi obywatele Kultury nr 9Profilaktyce uzależnień poświęciliśmy kolejny Salon Uczniowski w naszej szkole. Gościem honorowym był pan Viktor Grotowicz, pisarz i tłumacz, który w szczerej rozmowie z uczniami, odwołując się do przykładów z własnego życia, przekonywał, że np. alkoholizm jest po prostu nudny. Literackim bohaterem dnia był Jan Rybowicz, zapomniany poeta z Lisiej Góry. W przedostatnim tegorocznym wydaniu "MOK" polecamy też interesującą rozmowę nt. kreatywności z Zuzią Sawicką z klasy 3 e.
Miłej lektury!

Młodzi Obywatele Kultury nr 9

Podróż przez świat DI

Młodzi Obywatele Kultury nr 8Relacje, rozmowy, zdjęcia z Olimpiady Kreatywności Destination Imagination zdominowały łamy ósmego już wydania "MOK" w tym roku szkolnym (przypominamy, że jedna z naszych drużyn jedzie na finały do Stanów Zjednoczonych!). Ponadto kilka ciekawych sondaży wśród nastolatków, którzy, jak się okazuje, mają często bardzo dojrzałe i rozsądne poglądy.
Miłej lektury życzy NATALIA KUCZYŃSKA z kl. 3 e - redaktor naczelna "MOK"

Młodzi Obywatele Kultury nr 8

Poprzednie numery:

MOK nr7; MOK nr6; MOK nr5; MOK nr4; MOK nr3; MOK nr2; MOK nr1

Ciekawe rozmowy Młodych Obywateli Kultury

Młodzi Obywatele Kultury nr 7Kolejne wydanie „MOK” zdominowały bardzo ciekawe wywiady:

- z Panią Katarzyna Zawadzką z Departamentu Edukacji nt. niepokornych i ciekawych świata młodych ludzi,

- z Panią Małgorzatą Szafoni-Chorbińską, dyrektor GM nr 12 nt. mitu o Królowej Matematyce,

- z Panem Wojciechem Trębaczem z Instytutu Pamięci Narodowej nt. holokaustu i 70. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Lektury z refleksją życzy NATALIA KUCZYŃSKA z klasy 3 e, red. naczelna „MOK”

Graliśmy w Teatrze Współczesnym

Młodzi Obywatele Kultury nr 6Silna ekipa uczniów z klas 1 e, 1 b, 2 e, 3 e oraz 3 h - łącznie ponad trzydzieści osób! - zagrała we Wrocławskim Teatrze Współczesnym "Dwa teatry", montaż scenek z twórczości Helmuta Kajzara i Tadeusza Różewicza. Efekty tego występu prezentujemy w kolejnym wydaniu gazetki Młodych Obywateli Kultury. Ponadto polecamy rozmowę poświęconą sztuce poprawnego pisania z panią Katarzyną Janusik z Biura Festiwalowego IMPART Wrocław 2016.
Miłej lektury - NATALIA KUCZYŃSKA, redaktor naczelna MOK"

"MOK" nr 5 - Chiny dla kreatywnych

Młodzi Obywtele Kultury nr 5Rozmowa o wyjeździe do Chin z Moniką Kawarską-Pułą, polonistką z GM nr 13, otwiera piąty numer "MOK". Kreatywni uczniowie "Trzynastki" reprezentowali tam Polskę na Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination. Z innych publikacji polecamy rozmowę Zuzanny Sawickiej z Janem Stolarczykiem, wydawcą dzieł Tadeusza Różewicza; znajdziecie w niej odpowiedź, jak żyć w świecie opuszczonym przez Boga. Inny tekst odpowiada na pytanie, jak zrobić dobry film, a kolejny jest fotorelacją ze spotkania zorganizowanego przez uczniów LO nr XIV i dotyczącego buntu oraz kontestowania rzeczywistości przez ludzi młodych. Po warsztatach w SP nr 17 proponujemy także tekst zatytułowany "Rosną następcy Moniki Włodarczyk" poświęcony warsztatom dla szkolnych dziennikarzy ze szkół podstawowych.
Miłej lektury!

Ważne wydanie "MOK"

MOK nr 4Wyjątkowo bogate w treści merytoryczne jest czwarte tegoroczne wydanie miesięcznika "MOK" wydawanego przez Departament Edukacji we Wrocławiu i Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej. Polecamy wywiad uczennicy GM 13, Natalii Kuczyńskiej z Markiem Michalakiem, rzecznikiem praw dziecka, który w szkole przy ul. Reja prowadził warszaty poświęcone prawom dziecka. Także w GM 13 odbyła się zorganizowana przez panią Małgorzatę Szafoni-Chorbińską naukowo-dydaktyczna konferencja matematyczna, którą otworzył Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Comiesięczną rubrykę "5 pytań" oddaliśmy tym razem do dyspozycji pani Doroty Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. Pani Feliks powiedziała, że takie inicjatywy dydaktyczne jak Młodzi Obywatele Kultury wzbogacają potencjał całej stolicy Dolnego Śląska. Wiele stron 4. wydania "MOK" zajmuje fotoreportaż z "Korytarza Abramovic" poświęconego tym razem sztuce współczesnej i performansom, które w wydaniu przygotowanym przez Młodych Obywateli Kultury wzbudziła entuzjazm wśród młodych ludzi.

Miłej lektury życzy redaktor naczelna "MOK" Marta Ciborowska i jej zespół redakcyjny z GM nr 13.

Trening czyni mistrza...

MOK nr 3– powiedziała szkolnym redaktorom "MOK" redaktor Monika Włodarczyk, która prowadzi w tych dniach warsztaty dla młodych wilków sztuki dziennikarskiej. Trzecie wydanie gazetki Młodych Obywateli Kultury proponuje m. in. rozmowę z Ewą Synowiec, dyrektorem Przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Polsce. Ponadto polecamy sprawozdanie z działań w ramach trwającego "Roku słowa": z zajęć scrabble w Szkole Podstawowej nr 17 oraz z warsztatów filmowych. Tym wydarzeniom poświęcone są wywiady ze Sławomirem Wolskim i z Agnieszką Opyt. Wspólnym przesłaniem tych relacji jest stwierdzenie, że tylko działanie czyni nas doskonalszymi.

Miłej lektury!

Rozmowa z Ewą Synowiec – dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce

-Unia Europejska to strzał w dziesiątkę

Ewa SynowiecSpotkał nas wielki zaszczyt, bo udało się nam zdobyć wywiad z Panią Ewą Synowiec, dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Pani Dyrektor mówi m. in., dlaczego możemy być dumni z faktu, że nasza szkoła nosi imię Unii Europejskiej.

Prosimy Panią Dyrektor o wytłumaczenie kilkunastolatkom, czym zajmuje się instytucja, którą Pani kieruje? Jakie zadania stoją przed Przedstawicielstwem Komisji? Czy chodzi tylko o zacieśnianie współpracy między Komisją a polskim władzami – centralnymi i lokalnymi? Z kim współpracujecie w Polsce?

EWA SYNOWIEC: -  Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej (PKE) w Polsce działa od 2004 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Nie jest to już

Czytaj więcej...

Dotarliśmy do mediów!

Młodzi Obywtele Kultury nr 2Młodzi Obywatele Kultury zaangażowani w wydawanie, na zlecenie Departamentu Edukacji, miesięcznika "MOK" wzbudzili swoimi działaniami związanymi z "Korytarzem Różewicz" zainteresowanie mediów. W Rynku, na którym prezentowaliśmy w tych dniach fragmenty swoich projektów związanych z 93. rocznicą urodzin "Maga słowa", czekał na nas zastęp profesjonalistów z Telewizji Wrocław, Radia Wrocław i innych mediów. Na łamach drugiego tegorocznego wydania "MOK" wracamy do tych chwil. Z pewnością spore zaintreresowanie w całym środowisku pedagogicznym Wrocławia wzbudzi ciekawa rozmowa szkolnych redaktorów z Jarosławem Delewskim, dyrektorem Departamentu Edukacji. Pan dyrektor nie kryje, że uważa inicjatywę powołania miesięcznika "MOK" za wspaniałą. Polecamy takżę rozmowę z Edytą Kołacz z SP nr 17 odpowiedzialną za przygotowanie i przeprowadzenie przeglądu młodych talentów muzycznych w ramach Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu. Ciekawy reportaż z imprezy w "Capitolu" napisała swoim lekkim piórem Zuzia Sawicka – nasza specjalistka od reportaży.

Miłej lektury!

Rozmowa z Jarosławem Delewskim, dyrektorem Departamentu Edukacji

spotkanie z p. Jarosławem DelewskimPublikujemy rozmowę, jaką Marta Ciborowska i Natalia Kuczyńska, uczennice klasy 3 e, przeprowadziły z Jarosławem Delewskim - dyrektorem Departamentu Edukacji. Pan dyrektor ujawnia m. in., jakich uczniów lubi najbardziej, który etap edukacji jest mu najbliższy i jakie czasy wspomina najmilej.
Tekst ten ukaże się również w połowie października na łamach drugiego numeru "MOK".
Redakcja "Młodych Obywateli Kultury"


Rozmowa z Jarosławem Delewskim, dyrektorem Departamentu Edukacji we Wrocławiu

- Najgorsze co może nas spotkać, to uwierzenie, że jesteśmy doskonali

LID

Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji we Wrocławiu dzieli się dziś  na łamach miesięcznika „MOK” swoim spostrzeżeniami na temat edukacji.

Czytaj więcej...

"MOK" nr 1

MOK nr 1Z odrobiną tremy, ale przekonani o wykonaniu dobrej roboty, oddajemy pod osąd Szanownych Czytelników pierwszy numer "MOK", miesięcznika wydawanego przez Departament Edukacji w "Roku słowa". Szkolni dziennikarze z GM 13 zdobyli cenne wywiady, m. in. z Panią Katarzyną Zawadzką, inicjatorką wielu działań pedagogicznych, w tym również Młodych Obywateli Kultury. Znana dziennikarka związana z licznymi stacjami telewizyjnymi, Pani Monika Włodarczyk powiedziała nam m. in., że "... każdy młody kandydat na dziennikarza musi zapracować na sławę i karierę". Pani Maria Tkaczyk-Dynel, wicedyrektor GM 13 tłumaczy, co to znaczy: poznać, lubić i zrozumieć. Pani Agnieszka Opyt wyjaśnia, czym jest FF, czyli Fakultet Filmowy. Pan Sławomir Wolski, pasjonat scrabble, przekonuje, że ta gra ma przed sobą przyszłość – nie tylko w ramach "Roku słowa". Zachęcamy też do włączenia się do 5. już edycji ogólnopolskiego konkursu "Mag słowa" poświęconego pamięci Tadeusza Różewicza.
W pierwszym numerze naszego miesięcznika nie zabrakło także miejsca na dość szczegółowy harmonogram działań Młodych Obywateli Kultury w roku szkolnym 2014/2015.
Miłej lektury!