Promocja zdrowia

Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej

podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia

Promocja zdrowia w naszej szkole przejawia się w takich działaniach jak:

• sportowe zajęcia pozalekcyjne -SKS
  • wycieczki klasowe turystyczno-krajoznawcze
  • zielone szkoły
  • wyjazdy na ekspres-narty
  • warsztaty i pokazy udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej
  • pogadanki i prelekcje na temat uzależnień
  • porady zdrowotne udzielane przez szkolną pielęgniarkę
  • akcja "Trzymaj formę"
  • zawody międzyklasowe i międzyszkolne
  • liga siatkówki i koszykówki
  • wiosenny turniej piłki siatkowej
  • sportowe imprezy z okazji dnia dziecka
  • konkursy plastyczne i literackie o tematyce zdrowotnej
  • lekcje o aktywności fizycznej i zdrowym odzywianiu w języku obcym
  • konkursy wiedzy - o zdrowiu, HIV/AIDS, omnibus zdrowia, gry edukacyjne

Do dolnośląskiej sieci szkół promujących zdrowie nalezy 149 szkół w tym 32 gimnazja. Od 1999 roku nasza szkoła należy do sieci szkół promujących zdrowie szkolnymi koordynatorami promocji zdrowia są: pani Alicja Pietrzak i pani Iwona Borysewicz

Pascal Brudnicki o zdrowym odżywianiu

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmem w którym Pascal Brudnicki radzi w jaki sposób zdrowo się odżywiać.

Ten film oraz wiele innych materiałów na temat zdrowej diety można znaleźć na stronie polsko szwajcarskiego projektu Zachowaj Równowagę (www.zachowajrownowage.pl).

Broszura dla Rodziców

"Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym" - Projekt KIK/34 "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej" w ramach szwajcarsko - polskiego programu współpracy.

Broszura "Zasady zdrowego żywienia..."

Jak ułożyć nieprzytomnego w pozycji bocznej?

Pierwsza pomoc osobie nieprzytomnej oddychającej - pozycja bezpieczna

Utrata przytomności jest stanem zagrożenia życia. W jej następstwie może bowiem dojść do niedrożność dróg oddechowych na skutek ich zablokowania językiem lub zalania śliną czy treścią żołądka. Ponadto utrata przytomności jest najczęściej efektem urazu, wstrząsu lub stanu chorobowego, co dodatkowo zagraża zdrowiu bądź życiu poszkodowanego. Dlatego umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej jest niezwykle ważna. Film ten zaprezentuje czynności, które powinniśmy podjąć w przypadku utraty przytomności przez osobę dorosłą.