Szkoła elementarna-gimnazjum ogólnokształcące
Adres: ul Mikołaja Reja 1-3 (Fürstenstrasse 23-29)
Lata budowy: 1890-1892
Autor projektu: R. Plüddemann

Projekt jednej z najwcześniejszych niemieckich szkół halowych i  pierwszej tego typu szkoły ludowej w Prusach, został wykonany w 1885 r. przez Richarda Plüddemanna związanego ze szkołą neogotyku hanowerskiego Konrada Wilchelma Hazego.
Po gorącym przyjęciu przez Radę Miejską w lutym 1886 r.,która podkreślała oryginalność planu szkoły, doczekał się realizacji dopiero w 1892 r.
Jest to budynek o malowniczej bryle i pięknym arkadowym dziedzińcu krytym szklanym dachem, opartym na stalowych kratownicach. Gotycki wystrój architektoniczny - gzyms koronujący w formie machikuł, wimpergi, ostrołukowe okna, portale, arkady i wnękowania nawiązują do dzieł hanowerskiej szkoły neogotyku.
Do działki zakupionej od Preismuta dołączono, już w czasie projektowania, teren nabyty od spadkobierców Ziemermanna. Zamiast 24-klasowej szkoły powstał ostatecznie budynek mieszczący 30 izb lekcyjnych, a ponadto salę gimnastyczną, mieszkania służbowe i kuchnię ludową dla biednych. Koszty budowy wyniosły 350000 marek (w stosunku do 240000 marek przewidzianych we wstępnych kosztorysie), co w przeliczeniu na 1m3 wyniosło 14-15 marek.
Budynek poważnie uszkodzony w 1945 r. utracił istotne elementy  architektoniczne: wysokie wieże, kominy, ozdobne szyby wentylacyjne, jasne blendy. Świetności swej nigdy już nie odzyskał. Podejmowane były próby remontowania budynku, lecz bez dbałości o zabytkowy charakter budowli. Dopiero w roku 1952 roku doczekał się przywrócenia pierwotnej funkcji - szkoły. Mieściły się tu kolejno: Szkoła Podstawowa nr 31 i 54, a od 1999 r. Gimnazjum nr 13.
1 marca 2002 r. w Gimnazjum nr 13 nastapiło uroczyste przekazanie młodzieży odrestaurowanej z dużym pietyzmem sali gimnastycznej.
W 1995 roku w Szkolnym Konkursie Plastycznym został wyłoniony projekt loga szkoły autorstwa Rafała Guziewicza z klasy IVc ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 54.

HISTORIA I DZIAŁALNOŚĆ NASZEJ SZKOŁY informator

Dyplom za logo szkoły

W tej kategorii nie ma artykułów. Jeśli na tej stronie wyświetlane są podkategorie, mogą zawierać artykuły.